Pizza i pierogi – zajęcia kulturowe w trakcie stażu uczniów z Włoch

Umieszczone przez włączony 16 września, 2021

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PB z uczniami z Włoch, realizującymi staż w Białymstoku. Rozpoczęło się ono krótkimi prezentacjami, które pokazywały szkoły, zwyczaje i życie codzienne obu grup. W tym czasie uczniowie z Polski i Włoch mogli dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem.

Uczniowie z Włoch zapytani o to, co na wyjeździe do Polski oraz spotkaniu w ALOPB podoba im się najbardziej, zgodnie odpowiadali, iż fascynuje ich przede wszystkim możliwość poznania innej kultury, zwiedzanie nieznanych dotąd miejsc, a także okazja spróbowania polskich przysmaków.

Następnie w ramach rozrywki, pod okiem wuefistów uczniowie rywalizowali w dwóch dyscyplinach sportowych –  siatkówce oraz futsalu. Poziom rozgrywek był bardzo wyrównany, ale ostatecznie Włosi wygrali mecz piłki nożnej, a uczniowie naszej szkoły – mecz siatkówki. Stosunek wygranych wyniósł zatem 1:1.

Wydarzenie to było również świetną okazją do przetestowania umiejętności w komunikowaniu się w języku angielskim oraz nawiązania nowych, być może stałych kontaktów. Nie obeszło się też bez wzajemnej nauki obcych języków, polecenia odwiedzającym wspaniałych polskich potraw oraz włoskiej lekcji o tym, jak nie kłaść ananasa na pizzę, a pizza z ketchupem to grzech.

Uczniowie wspólnie wybrali się również na zwiedzanie Białegostoku oraz rozkoszowali się smakiem najlepszych podlaskich pierogów.